Nuits Sonores Lyon May 7-12, 2024


Lyon, France – Nuits Sonores returns to Lyon for its 21st edition from May 7th to 12th, 2024. This renowned festival is a must-visit for any fan of electronic music, showcasing a diverse range of genres and pushing the boundaries of creativity.

The Grand locos the main Venue is really a terrific venue! absolutely perfect for a dance music festival

Wednesday Laurent Garnier for an opener was excellent (as always) very psychedelic and great rhythms, he is really masterful and we found the crowd hyper cool. We prefer Laurent Garnier on the big stages like this he really knows how to make the atmosphere as ravey as possible.

Thursday at Heat / H7 for the early afternoon party was terrific for Camion Bazar and others, Thursday was good at the main venue, but not like Wednesday with Laurent Garnier, the crowd was much younger Anetha b2b Young Marco and I Hate Models seemed to please the crowd but we found it to be quite commercial / Instagram influenced Hard Techno (that really isn’t very hardcore just fast) and we found the end of the  I Hate Models set very cheesy

Friday was good, with a few exceptions. Both the sets by Fatboy Slim (you can see his set here YouTube video, but it’s a real waste of time) and Skrillex, who were the most popular acts of the Festival, were way weaker than we ever imagined. (We understand the economics of a huge festival like Nuits Sonores and how these pop acts attract huge crowds (a positive) and help pay for the better, more artistic DJs.) The difference between these pop acts and some of the truly great underground acts, like Jennifer Cardini (check out the video below) who really knows how to create the right ambiance, was crystal clear.

We also really enjoyed Gabber Eleganza Presents “The Hakke Show.” It was a lot of fun and a great look back to the early 90s English rave scene – the dancers were terrific!

Afterward, we went to La Sucrière for LB aka LABAT. La Sucrière is an excellent club! It’s huge with a very strong and clear sound system. The DJ booth is in the middle of an enormous dancefloor, and there are no screens! It was a welcome relief from the overwhelming blast of light from the stages that has become the norm.

Saturday Ryoji Ikeda (live) impressed with incredibly artistic video and experimental sounds. He maintained a humble and efficient stage presence. Canblaster (live) delivered a great set with a more ambient mood – we need to hear more from him! (Check out the video below.)

The too-short but fantastic set by Richie Hawtin was a real gem again. This reinforces the point that experience matters – the crowds are way better for veteran DJs. The people who come to see them are real fans, not rookies.

After that, we went to H7 for Rrose and Tommy 47. Rrose’s live set was weird and wonderful, but definitely not for everyone. She creates a wonderfully bizarre and indescribable atmosphere, almost like creating new emotions for the dancefloor – a real trip. Tommy 47 was very rhythmic and danceable, while still being artistic, creative, and underground. H7 is a great club, but the lightshow was painfully bright, ruining the atmosphere. Seriously, Lyon clubs – bright is bad!

Sunday was very strong  Ben Klock b2b DVS1 closed the festival beautifully. They played at the same time as Âme b2b Marcel Dettmann b2b Solomun for 5 hours, we danced to that at the beginning, and it was fine but we find Solomun generally slow and lugubriuos, and the figurative videos where slightly better than Fatboy Slim’s videos but still spectacularly horrendous. We are not sure why Marcel Dettmann is playing b2b with these 2, from our perspective it isn’t working for anything other than his personal finances.

Ben Klock b2b DVS1 no screens, no hands in the air histrionics just pure expertly mixed techno. They made the 3 “stars” playing on the big stage look like a boring Las Vegas sideshow, with one of the best sets of the 5 day festival, as good if not better than Laurent Garnier and that is saying a lot.

view the lineup below or view on the official site https://nuits-sonores.com/timetable/

Wednesday May 8

Thursday May 9

Friday May 10

Saturday May 11

Sunday May 12

TIMETABLE

4 MAI

EXTRA!

10:00-00:00 – Heatwave session -HEAT
15:00-23:00 – Crop Circle – La Commune

5 MAI

EXTRA!

18:00-00:00 – S.Society : Radio Cargo – Le Sucre

 → 12 MAI

EXTRA!

Suivant les horaires d’ouverture de l’école – Exposition : 21 ans d’identité visuelle de Nuits sonores – Strate Ecole de Design Lyon

MARDI 7 MAI

Ns Club — Mind Against & Recondite (All Night Long)

La Sucrière

22:00 – 01:00 Mind Against
01:00 – 02:30 Recondite (live)
02:30 – 04:00 Mind Against
04:00 – 05:00 Mind Against b2b Recondite

Ns Club x Elevate

Le Sucre

00:00 – 01:30 Toupaz
01:30 – 02:30 Zoë Mc Pherson (live)
02:30 – 03:30 Iglooghost (live)
03:30 – 06:00 Darwin

Concert spécial : Autechre (live)

Le Transbordeur

19:00 Ouverture des portes
20:30 – 22:00 Autechre (live)

MERCREDI 8 MAI

Day 1  Les Grandes Locos

Nef

16:40 – 17:40 JakoJako (live)
17:55 – 18:55 Romain FX (live)
19:05 – 20:55 Francesco Del Garda
21:05 – 00:00 Laurent Garnier

Soundsystem

16:00 – 17:30 Oror
17:30 – 19:00 Sofia Kourtesis (dj set)
19:00 – 22:00 Bonobo (dj set)
22:05 – 00:00 Poté

Galerie

16:00 – 18:00 Bambi b2b Subsism
18:10 – 19:10 Baraka (live)
19:15 – 20:50 Audrey Danza
21:00 – 22:00 KI/KI (live)
22:05 – 00:00 Dj Gigola

Amphithéâtre

17:00 – 18:00 Odalie (live)
18:30 – 19:20 Caïn و Muchi (live)
19:50 – 20:50 Saint Abdullah & Eomac (live)
21:20 – 22:20 Château Flight (live)
22:45 – 00:00 Istanbul Ghetto Club (live)

Public domaine — Place Guichard

15:00 – 16:00 Smaïli de Tilouacadi
16:00 – 17:00 Punkrai
17:00 – 19:00 Musique de Fête : KasbaH b2b Bab
19:00 – 21:00 Shouka Soundsystem

Nuits sonores open air : Ukrainian Bass Resistance

HEAT 12:00 – 21:00

Passionfruit
Ann Mysochka b2b Habitat Shaking
The Lazy Jesus
Dasha Atom

Ns Club : Kaoz Theory

La Sucrière

22:00 – 00:00 Lea Lisa
00:00 – 02:00 Cody Currie
02:00 – 05:00 Kerri Chandler “Reel-to-Reel” (live)

Ns Club x Grünt

Le Sucre

00:00 – 01:15 Kamanugue
01:20 – 01:50 Kay The Prodigy (live)
01:55 – 02:35 Jolagreen23 (live)
02:40 – 03:15 Stony Stone (live)
03:15 – 04:20 Meel B
04:20 – 06:00 Armel Bizzman

Ns Club : A Night with Vel
presented by The Absolut Company Creation

H7

23:00 – 01:00 A Strange Wedding
01:00 – 02:00 Karenn [Blawan & Pariah] (live)
02:00 – 03:00 Vel (live)
03:00 – 05:00 MCMLXXXV b2b Dj Saliva

Nuits sonores Lab

Workshops & talks sur inscription

10:30 – 12:30 – H7 – Salle de créativité
Rapport humain-machine : créer des machines DIY pour son live musique

10:30 – 12:30 – Hôtel71 – ERP
Design or Disaster

10:30 – 12:30 – Hôtel71 – Salle de formation
Venir en festival à vélo : quelles bonnes pratiques?

14:30 – 16:00 – Maison de l’environnement
Festivals et activités culturelles à l’ère des phénomènes météorologiques extrêmes

A conversation with :
Les Grandes Locos

16:30 – 17:00 Del4raa & Geopoet
18:00 – 18:30 RHR
19:20 – 19:50 Ziúr
20:50 – 21:20 Wallis
Modération : David Bola

Plateau Radio – Gasoline Radio
Les Grandes Locos

16:30-17:20 Olha Udovenko — Le field recording comme outil d’archive et de compréhension de notre environnement.

17:20-18:10 Olha Udovenko, Yuliia Shumishyna & Vlady Che — Interventions écologique, artistiques et médiatiques : le rôle du son dans la préservation des écosystèmes.

18:10-19:00 Olha Udovenko &Vira I dd/mm/yy — Écocides : comment atténuer les conséquences écologiques de la guerre ?

19:00-20:00 Olha Udovenko Andrii Yankovskiy — Pas de festivals sur une planète morte : quelles stratégies pour des événements plus durables ?

EXTRA!

11.00 – 15.00 Yoga sonore X Unlock Studio l MOB Hotel
15.00 – 22.00 Rinse x Satriale l Satriale
20.00 – 23.00 Comedy Pride l Le Speaker
La Fabuleuse Cantine | Lyon 7

JEUDI 9 MAI

Day 2  Les Grandes Locos

Nef

16:45 – 17:45 Deena Abdelwahed presents “Jbal Rrsas” (live)
18:00 – 20:00 Mama Snake b2b Spekki Webu
20:00 – 22:00 Anetha b2b Young Marco
22:05 – 00:00 I Hate Models

Soundsystem

16:00 – 17:45 Kaynixe
17:50 – 19:40 Kaba & Hyas (live + dj set)
21:00 – 22:30 Mina & Bryte (live)
23:00 – 00:00 Mézigue (live)

Galerie

16:00 – 17:30 Mimi Géniale
17:45 – 18:45 Kin’gongolo Kiniata (live)
19:15 – 20:15 Crystal Murray (live)
20:30 – 22:15 Jayda G
22:15 – 00:00 Palms Trax

Amphithéâtre

16:00 – 18:00 Divin0
18:30 – 19:15 Meth Math (live)
19:45 – 20:30 Verito Asprilla & Cardozo (live)
20:45 – 21:30 Tomasa Del Real (live)
22:00 – 00:00 Divin0

Nuits sonores open air : Camion Bazar 10 ans

HEAT – 12:00-21:00

Camion Bazar
Master C-Fu
Sohrab

Ns Club : Hard Danse

La Sucrière

22:00 – 00:00 Suerte
00:00 – 00:55 Wallis (live)
01:00 – 03:00 Klangkuenstler
03:05 – 05:00 Paula Temple

Ns Club x Unsound

Le Sucre

00:00 – 02:00 Sleek Fata
02:00 – 03:00 2k88 (live)
03:00 – 04:00 ZIÚR present EYEROLL w/ Sander Houtkruijer & Elvin Brandhi (live)
04:00 – 06:00 Rama

Ns Club : A Night with Cornelius Doctor

H7

23:00 – 00:30 Anastasia Zems b2b Cornelius Doctor
00:30 – 01:30 Decius (live)
01:30 – 03:15 Krystal Klear b2b Cornelius Doctor
03:15 – 05:00 Curses b2b Cornelius Doctor

Nuits sonores Lab

Workshops & talks sur inscription

10:30 – 12:30 – H7 – Salle de créativité
Consultation générale : imaginer le club du futur

10:30 – 12:30 – Hôtel71 – Salle de formation
Atelier de radiodiffusion – créer son propre podcast avec Resident Advisor

14:30 – 16:00 – Boomrang
Scènes indépendantes européennes sous pression : la guerre culturelle a commencé

A conversation with :
Les Grandes Locos

18:00 – 18:30 Anetha
19:15 – 19:45 Garcia-Mispireta
20:30 – 20:45 Meth Math
21:30 – 22:00 ABADIR
Modération : Chloe Lula

Plateau Radio – Stegi Radio
Les Grandes Locos

16.30 – 17.30 I Session d’écoute avec Entropia Records – Les Balkans et la Méditerranée : connexions soniques

17.30 – 18.30 I Espaces culturels en Europe : La fabrique de l’époque

18.30 – 19.15 I Séance d’écoute avec Tasos Stamou – Transcendental Folktronica des Balkans

19.15 – 20.00 | A conversation between Deena Abdelwahed and Yannis-Orestis Papadimitriou

EXTRA!

14.00 – 23.00 Romain FX & Friends l Onigiri Records
15.00 – 22.00 Rinse x Satriale l Satriale
15.00 – 22.00 Xtra Hot By Loulou Ferraril FAV Bistrot Pub
18.00 – 23.00 In Store LB AKA LABAT & Friends l Unité Centrale

VENDREDI 10 MAI

Day 3  Les Grandes Locos

Nef

17:00 – 17:50 Sabrina Bellaouel (live a/v)
18:00 – 18:45 AZO (live)
19:00 – 20:00 Paranoid London (live)
20:10 – 22:10 Fatboy Slim
22:15 – 00:00 Jennifer Cardini

Soundsystem

16:00 – 17:30 ojoo
17:30 – 19:00 Mala
19:00 – 20:30 Glitter55 b2b GЯEG
20:30 – 22:00 RHR
22:00 – 00:00 Skrillex

Galerie

16:00 – 18:00 Breakintherave
18:15- 19:00 Nziria (live)
19:15 – 20:30 Async Figure (hybrid live)
20:40 – 22:30 Caravel
22:35 – 00:00 Gabber Eleganza Presents “The Hakke Show”

Amphithéâtre

18:00 – 19:00 Martha Da’ro (live)
19:30 – 20:30 Marina Herlop (live)
21:00 – 22:00 Meule (live)
22:30 – 23:30 Ibaaku (live)

Public domaine — Gros Caillou

15:00 – 16:30 James Stewart

16:30 – 17:30 Rizomagic (live)

17:30 – 19:00 Don Alirio

19:00 – 20:30 Miss Champús

20:30 – 21:00 James Stewart b2b Miss Champús

Mini sonore — HEAT

Scène Heat

14:00 – 15:00 Album Listening

15:00 – 16:00 LGMX

16:00 – 17:00 Mini Camion Bazar

17:30 – 18:30 Faizal Mostrixx


Club Labo

14:00 – 16:00 P errine

17:00 – 19:00 Freder Freder


Animations

14h – 19h Boukinou : lecture de contes 

14h – 19h Bricks4Kidz® : créations lego 

14h – 19h Jeux Demain

14h – 15h30 Félusiiine : contes drag (chaque 30 minutes)

15h30 – 19h Félusiiine : maquillage

14h – 19h Papy Art sérigraphie

14h – 19h Dessiner son affiche Mini Sonore

14h30-16h et 16h30-18h Atelier DJ avec Pedro Bertho

* capacité limitée pour certaines animations, inscription sur place !

Ns Club : Hangout with LB aka LABAT & Friends

La Sucrière

22:00 – 01:00 La La
01:00 – 02:00 MCR-T (hybrid live)
02:00 – 03:00 FJAAK (live)
03:00 – 05:00 LB aka LABAT

Ns Club x Terraforma

Le Sucre

00:00 – 01:30 Toé
01:30 – 02:30 Salò (live)
02:30 – 06:00 Paquita Gordon b2b Marco Shuttle

Ns Club : A Night with Kwilu & Laissonsluciefaire

H7

23:00 – 00:00 Mosi
00:00 – 01:30 Djibril Cissé
01:30 – 03:30 Kwilu & Laissonsluciefaire
03:30 – 05:00 Broodoo Ramses

Concert spécial – Troubles (live)

Le Transbordeur

19:00 Ouverture des portes
20:30 – 22:00 Troubles (live) – Virginie Despentes, Casey, Béatrice Dalle & Zëro

Nuits sonores Lab

Workshops & talks sur inscription

10:30 – 12:30 – H7 – Salle de créativité
Humaniser l’intelligence artificielle

10:30 – 12:30 – Hôtel71 – Salle de formation
Radio Against The Clock 

14:30 – 16:00 – Périscope
Des plateformes alternatives plus éthiques pour la musique

A conversation with :
Les Grandes Locos

17h30 – 18:00 Yuliia Shumishyna

19:00 – 19:30 Joey Holder 

20:30 – 21:00 Mala

22:00 – 22:30 Marina Herlop
Modération : Richard Akingbehin


Plateau Radio – Cashmere Radio
Les Grandes Locos

16:30 – 17:00 Introduction: Les radio indépendantes comme sculpture sociale

17:00 – 17:30 Ross Alexander Payne : track_refractive (28′ 01″) – collage sonore des Grandes Locos

17:00 – 17:30 Héroïnes de radio – une histoire des femmes pionnières de la radio avec Zuri Maria Daiß et Eleni Poulou

18:30 – 18:40 Meander Into the Ear avec Eleni Poulou : la poésie comme ancienne technologie ancienne qui ouvre la voie à l’avenir

18:40 – 19:00 test:pattern_ avec Ross Alexander Payne – l’art et le son de Ryoji Ikeda

19:00-20:00Conférence-écoute avec Rắn Cạp Đuôi

EXTRA!

15.00 – 21.00 Youth Archive l Boomrang
15.00 – 22.00 Rinse x Satriale l Satriale

SAMEDI 11 MAI

Day 4  Les Grandes Locos

Nef

17:00 – 17:55 Ryoji Ikeda (live)

18:10- 19:00 Canblaster (live)

19:30 – 20:45 Richie Hawtin

21:10 – 22:05 Héctor Oaks pres. Fuego Universal (live)
22:15 – 00:00 VTSS b2b Evian Christ

Soundsystem

16:00 – 18:30 Aba Shanti-I

18:30 – 19:30 Om Unit “Acid Dub Studies” (live)

19:40 – 20:40 Beatrice M. (live)

20:45 – 22:15 Ragga Twins
22:15 – 00:00 Ehua

Galerie

16:00 – 17:30 Ays
17:40 – 18:40 Another Taste (live)
19:10 – 20:10 Ebo Taylor & The Familly Band (live)
20:30 – 22:30 Danilo Plessow [MCDE]
22:30 – 00:00 Moone b2b Baddest

Amphithéâtre

17:00 – 18:00 Rắn Cạp Đuôi (live)

18:30 – 19:30 Ale Hop & Laura Robles “Agua Dulce” (live)

20:00 – 21:00 33emybw & Joey Holder (live)

21:30 – 22:30 Indus (live)

23:00 – 00:00 Ago Gazo (live)

Mini sonore — HEAT

Scène Heat
14:00 – 15:00 Album Listening
15:00 – 16:00  “ACAPULCO FOR KIDS” de Julien Desprez
16:00 – 17:00 Franck & Teddy – Baby Boum
17:00 – 18:00 KasbaH

Club Labo
15:00 – 16:00 La Sieste cosmique de Marc de Blanchard
17:00 – 19:00 Kaynixe

Animations
14h-19h Atelier upcycling by Crédit Mutuel
14h-19h Bricks4Kidz® : créations lego 
14h-19h Jeux Demain 
14h-15h30 Félusiiine : contes drag (chaque 30 minutes)
15h30-19h Félusiiine : maquillage
14h-19h Papy Art sérigraphie
14h-19h Dessiner son affiche Mini sonore 
14h-15h30 et 16h-17h30 Atelier DJ avec Saku Sahara 

* capacité limitée pour certaines animations, inscription sur place !

Ns Club : Versus

La Sucrière

22:00 – 00:55 RONI b2b Olympe4000

01:00 – 03:00 Daniel Avery b2b u.r.trax

03:00 – 05:00 KiNK & Raredub (live)

Ns Club

Le Sucre

00:00 – 03:00 Nono Gigsta

03:00 – 04:00 Abadir (live)

04:00 – 06:00 Amor Satyr b2b Siu Mata

Ns Club : A Night with Tauceti

H7

23:00 – 01:00 Ron Morelli

01:00 – 02:00 Rrose (live)

02:00 : 03:00 Tommy Four Seven

03:00 – 04:00 Tommy Four Seven b2b Tauceti

04:00- 05:00 Tauceti

Ns Club x Le Transbordeur

Le Transbordeur

23:00 – 00:30 P errine

00:30 – 02:30 Malugi

02:30 – 03:30 MRD (live)

03:35 – 05:00 Rebeka Warrior


Club Transbo

23:45 – 00:30 Anomalie Magnétique (live)

00:45 – 01:45 Adult DVD (live)

02:00 – 2:55 Cate Hortl (live)

03:00 – 05:00 Neskeh

Nuits sonores Lab

A conversation with :
Les Grandes Locos

16:30 – 17:00 Ikoninka
18:00 – 18:30 Beatrice M.
19:30 – 20:00 Moone & Baddest
21:00 – 21:30 Ale Hop & Laura Robles
Modération : Emily Bick

Plateau Radio – ONDORPHINE
Les Grandes Locos

16h30 – 16h45 Ondorphine-express : embarquement immédiat.

16h45 – 17h15 Histoire du technicentre de la Mulatière

17h15 – 18h15 Zones Autonomes Temporaires : pratiques Do It Yourself à Lyon et sur les ondes

18h15 – 19h15  Livecoding & Open Source, interview de l’artiste sonore Raphaël Forment aka BuboBubo [Cookie Collective/TOPLAB]

19h15 – 20h00 Rêve ta rave : la teuf du futur.

EXTRA!

15:00-22:00 – Rinse x Satriale – Satriale
15:00-23:00 – Youth Archive – Boomrang
18:00-23:00 – In Store KiNK – Unité Centrale

DIMANCHE 12 MAI

Closing Day  Les Grandes Locos

Nef

16:00 – 18:00 Marjo
18:00 – 19:00 Fantastic Twins (live)
19:00 – 00:00 Âme b2b Marcel Dettmann b2b Solomun

Soundsystem

16:00 – 18:10 Maï-Linh
18:20 – 20:20 Bibi Seck
20:20 – 22:20 INFRAVISION [Pablo Bozzi b2b Kendal]
22:30 – 00:00 999999999 (live)

Galerie


16:45 – 17:30 GFH (live)
18:00 – 19:00 Stella & the Longos (live)
19:15 – 21:00 Bashkka
21:05 – 00:00 Ben Klock b2b DVS1


Amphithéâtre

16:00 – 18:00 Dj Haram
18:00 – 19:00 Ikonika
19:00 – 20:30 Lee Gamble
20:30 – 22:30 Kode9
22:30 – 00:00 Dj Spinn

Mini sonore — HEAT

Scène Heat

14:00 – 15:00 Album Listening

15:00 – 16:00 Canblaster

16:00 – 17:00 Franck & Teddy – Baby boum

17:30 – 18:30 Ti’Kaniki


Club Labo

15:00 – 16:00 La Sieste cosmique de Marc de Blanchard
17:00 – 19:00 Dj Harry Cover

Animations
14h – 19h Atelier upcycling by Crédit Mutuel
14h – 19h Jeux Demain 
14h – 15h30 Félusiiine : contes drag (chaque 30 minutes)
15h30 – 19h Félusiiine : maquillage
14h – 19h Papy Art sérigraphie
14h – 19h Dessiner son affiche Mini sonore
16h-16h45 et 17h-17h45 Atelier percussion avec Indus

* capacité limitée pour certaines animations, inscription sur place !

EXTRA!

15.00 – 21.00 Autoscopy l La Cité des Halles
15.00 – 21.00 Bojo-Disco Party l Micro Sillon

Tous les horaires du festival sont susceptibles d’évoluer.

Nef Les Grandes Locos


Leave a Reply